21.11.2015 - Trybunał może się stać sędzią we własnej sprawie

Rozmowa z Marcinem Berentem, prawnikiem UMK w Toruniu, o politycznej awanturze po przegłosowaniu zmian w ustawie o TK

Czy PiS zrobiło skok na Trybunał Konstytucyjny, czy też naprawia błąd PO, która pospieszyła się ze zmianą składu sędziowskiego? Właściwszym adresatem tak postawionego pytania byłby chyba politolog albo socjolog. Niekoniecznie prawnik, któremu przypada rola oceny regulacji prawnych i procesów stanowienia prawa, nie zaś tłumaczenie ukrytych intencji politycznych. Czy wszystko to jest zgodne z regułami prawnymi?

O tym pewnie rozstrzygnie sam Trybunał. Czy służy to interesowi państwa? Nie wiem. Czy nie nasuwa to pytań i wątpliwości? Tak - jutro obudzić możemy się w lepszej rzeczywistości albo w państwie policyjnym - czas pokaże.

Kto może rozstrzygnąć spór w tej sprawie: politycy w parlamencie, grono najwybitniejszych konstytucjonalistów, a może... Trybunał Konstytucyjny?

Źle się stało, że do tego sporu w ogóle doszło. Gdyby w porę zorientowano się w istocie i powadze problemu, albo ujawniono rzeczywiste zamiary w poprzedniej kadencji Sejmu, wówczas nie trzeba byłoby formułować tego typu pytań. Zgodnie z przyjętymi standardami to politycy w parlamencie podejmują inicjatywę ustawodawczą, następnie do prac nad projektem zaprasza się grono najwybitniejszych konstytucjonalistów, a na końcu - o ile zajdzie taka potrzeba - ustawę kieruje się do Trybunału Konstytucyjnego. Tak nie było w tym przypadku. Zamiast tego otrzymaliśmy awanturę polityczną, ekspertów prawa konstytucyjnego zepchnęliśmy do roli komentatorów już wykreowanej rzeczywistości, a Trybunał stać się może… sędzią we własnej sprawie. To, czy był to „skok” PiS czy naprawa błędu PO, to nie zmienia faktu, że nad kwestiami ustrojowymi o najpoważniejszej wadze, winno się dyskutować w spokoju, a to wymaga czasu, którego zabrakło w narzuconym tempie, liczonym w godzinach, a nie w potrzebnych miesiącach, a nawet latach.

Czy zgadza się pan z tezą prof. Andrzeja Zolla, że działanie PiS zmierza w kierunku demontażu demokracji?

Trudno formułować tak kategoryczne twierdzenia. Profesor Zoll jest nie tylko niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie prawa karnego, lecz także byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, on zatem ma poważniejszą legitymację do zajmowania stanowiska w tej sprawie. Najpierw trzeba byłoby się zastanowić, czy ustawa PiS jest zgodna z konstytucją. Jeśli tak, to mamy dwie możliwości: albo zamknąć całą dyskusję albo stawiać kolejne pytania: czy wszystko, co wolno władzy formalnie wypada czynić. Jeśli nie, mamy poważniejszy problem już na początku obejmowania rządów przez ekipę PiS, która dysponuje samodzielną w władzą.

Gdy mówimy o sędziach najwyższego trybunału, że oni są na usługach polityków - czy to nie uwłacza niezawisłości sądownictwa?

Wszelkie próby upolityczniania władzy sądowniczej spotkać muszą się ze sprzeciwem, jako nie tylko uwłaczające niezawisłości i godności sędziowskiej, ale także jako sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa prawa. Sędzia nie ma być urzędnikiem na usługach politycznych, lecz strażnikiem praworządności, niezależnie od tego, kto obecnie stoi u steru władzy politycznej.

A gdyby na ten pytania odpowiadałby pan nie jako prawnik, ale jako obywatel, co by pan powiedział?

Nie powiedziałbym nic, przynajmniej nie w formie wywiadu (śmiech), to ujawniłoby bowiem moje preferencje polityczne, a to nie jest rolą prawnika. Mógłbym co najwyżej powiedzieć, że wiele spośród idei reprezentowanych przez obecne, jak i poprzednie władze gotów byłbym zaaprobować, ale też to, że trzymam kciuki za wszystkich sędziów Trybunału Konstytucyjnego, gdyż to oni są ostatnimi gwarantami naszego bezpieczeństwa. Mądry czytelnik zrozumie, o co mi chodzi (znów śmiech).

źródło: http://www.pomorska.pl/polska-i-swiat/art/9106436,trybunal-moze-sie-stac-sedzia-we-wlasnej-sprawie,id,t.html

AKTUALNOŚCI

Relacja z II Konferencji pt. „Współczesne problemy polskiej detektywistyki”

28.12.2022

W dniu 2 grudnia 2022 roku  w gościnnych murach Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie odbyła się II Konferencja „Współczesne problemy polskiej detektywistyki”, połączona z wystawą sprzętu do inwigilacji i kontrinwigilacji elektronicznej.

Jak zawsze, tak i tym razem w brawurowym wystąpieniu Dziekan WSB Pan dr. Krzysztof Koj przywitał uczestników i zadeklarował dalszą współpracę, przychylność i gościnność dla naszego wydarzenia...

Szkolenie dla osób ubiegających się o licencję detektywa

14.11.2022

 

TERMIN SZKOLENIA 26 listopada 2022 r. - 11 grudnia 2022 r.   ZAPRASZAMY!

 

SZKOLENIE DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O LICENCJĘ DETEKTYWA

szkolenie weekendowe (3 weekendy - soboty i niedziele) w godz. 08:00-16:00

Jedyne w Polsce szkolenie pod patronatem Polskiej Federacji Detektywów Stowarzyszenie Przedsiębiorców.

Dodatkowo - 10 godzin szkolenia z zakresu kryminal...

II Ogólnopolska Konferencja Popularnonaukowa

10.11.2022
AGENDA

CZĘŚĆ I Moderator: mgr Andrzej Machowski – PFD-SP®

8.30-9.00

Rejestracja uczestników

9.00-9.10

Więcej

zakończenie kursu dla osób ubiegających się o wydanie licencji detektywa

18.09.2022

W dniach 03-18.09.2022r. w Centrum Szkolenia Kursowego i Doradztwa Oświata i Biznes w Katowicach odbył się pod patronatem Polskiej Federacji Detektywów Stowarzyszenie Przedsiębiorców kurs dla osób ubiegających się o wydanie licencji detektywa.

W trakcie szkolenia kursanci musieli zmierzyć się nie tylko z zawiłymi przepisami ustawy o usługach detektywistycznych, ustawy o ochronie informacji niejawnych czy ustawy o ochronie danych osobowych, ale i stwo...

Polska Federacja Detektywów – Stowarzyszenie Przedsiębiorców® to unikalny projekt, który w branży detektywistycznej, a nawet szerzej – w sektorze prywatnej ochrony bezpieczeństwa nie miał swego odpowiednika. Federacja to nie tylko zrzeszenie najlepszych na rynku firm i przedsiębiorstw detektywistycznych; Federacja to nie tylko najwyższa jakość świadczonych usług i gwarancja ich uczciwego wykonania; Federacja to nie tylko biznesowa parasolka redystrybuująca zlecenia od Klientów z całej Polski; Federacja to nie tylko forum wymiany poglądów; myśli i doświadczeń; w końcu Federacja to nie tylko prawdziwe przyjaźnie i kontakty zawodowe; ale Federacja to także – a może i przede wszystkim – realne beneficja dla jej Członków.

W pierwszej kolejności, Polska Federacja Detektywów – Stowarzyszenie Przedsiębiorców® proponuje swym Członkom:

  • Specjalne warunki w zakresie składek OC detektywa
  • Bezpłatny dostęp do Raportów i Raportów Plus baz BIG Info-Monitor, Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich
  • Atrakcyjne podróże z Travel a'la Carte

SEKCJE

PARTNERZY

Oświata Sp. z o.o.
Oświata Sp. z o.o.
World Association of Detectives
World Association of Detectives
International Association of Auto Theft Investigators
International Association of Auto Theft Investigators
International Police Association
International Police Association
Internationale Kommission der Detektiv-Verbände
Internationale Kommission der Detektiv-Verbände
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne
Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne
Polski Związek Pracodawców Ochrona
Polski Związek Pracodawców Ochrona
Polska Izba Systemów Alarmowych
Polska Izba Systemów Alarmowych
EXPERTUS security-secret-services<sup>®</sup>
EXPERTUS security-secret-services®
Andrzej Machowski 4 Secure Business
Andrzej Machowski 4 Secure Business
BBM Andrzej Machowski
BBM Andrzej Machowski
Kancelaria Adwokacka Marcin Berent
Kancelaria Adwokacka Marcin Berent
REX Company S.A.
REX Company S.A.
AXA Expert
AXA Expert
Akademia Leona Koźmińskiego
Akademia Leona Koźmińskiego
Beta Security System
Beta Security System
Ochrona Gospodarczyk
Ochrona Gospodarczyk
Detektywi.pl
Detektywi.pl
MODRAKOWSKI24.PL
MODRAKOWSKI24.PL
PART
PART
Orzeł detektywistyka
Orzeł detektywistyka
SZAFRAN
SZAFRAN
KOB GROUP
KOB GROUP
Kancelaria Kołodziej Sp. z o.o.
Kancelaria Kołodziej Sp. z o.o.
LOGICUS
LOGICUS
WAŻNA INFORMACJA DLA ZLECENIODAWCÓW USŁUG DETEKTYWISTYCZNYCH